Wybrano laureatów konkursu Eco- Miasto 2016

Dnia 8 listopada podczas konferencji prasowej odbyła się gala finałowa konkursu Eco- Miasto 2016. W tegorocznej edycji udział wzięło 29 miast, które w sumie przysłały 49 formularzy zgłoszeniowych. Nagrodzono 8 miast, przyznano również 8 wyróżnień. Projekt Eco- Miasto był realizowany przez Ambasadę Francji w Polsce przy wsparciu partnerów: Saur Polska, Renault Polska, Grupy Saint- Gobain, Grupy EDF, Fundacji Wspólnie LafargeHolcim, Krajowej Agencji Poszanowania Energii i pod patronatem Ministerstwa Rozwoju, Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Środowiska i wielu innych ważnych instytucji.

W kategorii gospodarka wodna, której patronem była spółka Saur Polska laureatami zostały miasta:

Wrocław (powyżej 100 tys. mieszkańców) , który zwyciężył przede wszystkim ze względu na wsparcie finansowe rozwoju gospodarki wodno-ściekowej, w tym w szczególności budowy przyłączy kanalizacyjnych dla mieszkańców, co w efekcie poskutkowało wzrostem liczby osób korzystających ze zbiorczych systemów odprowadzania ścieków. Jury doceniło także uruchomienie Centrum Edukacji Ekologicznej „HYDROPOLIS” oraz szeroką kampanię informacyjną wśród mieszkańców na temat gospodarki wodnej.

W kategorii miast poniżej 100 tys. mieszkańców laureatem został Słupsk, który jury nagrodziło za kompleksową realizację zadań w zakresie gospodarki wodno-ściekowej i planowanie działań mających na celu zwiększenie bezpieczeństwa wody oraz kontroli wywozu nieczystości ze zbiorników bezodpływowych.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały Kraków i Hajnówka. Kraków jako miasto powyżej 100 tys. mieszkańców za zrealizowanie projektu „Energetycznie Pasywnej Oczyszczalni Ścieków”, natomiast Hajnówka za udział w projekcie „Rozbudowy transgranicznego systemu oczyszczania ścieków w zlewni rzeki Bug (Zachodni)”.

Dla zwycięzców w swojej kategorii spółka Saur Polska przygotowała nagrody specjalne: vouchery na 5 dni roboczych usług z zakresu swojej działalności, które będą omówione i dopasowane do potrzeb laureatów podczas indywidualnych spotkań.

W kategorii mobilności zrównoważonej nagrody przyznano miastom Wrocław i Ostrów Wielkopolski, natomiast laureatami kategorii efektywność energetyczna budynków zostały miasta Zabrze i Kobyłka. Zwycięzcy kategorii Zarządzanie lokalnymi systemami energetycznymi to Lublin i Słupsk.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, wyróżnionym, ale również wszystkim miastom, które zdecydowały się wziąć udział w konkursie.

Warszawa. 08.11.2016 Gala wreczenia nagrod Eco Miasto w Ambasadzie Francji. Fot: Krystian Maj/FORUM
Warszawa. 08.11.2016 Gala wręczenia nagród Eco Miasto w Ambasadzie Francji. Fot: Krystian Maj/FORUM
Warszawa. 08.11.2016 Gala wreczenia nagrod Eco Miasto w Ambasadzie Francji. Fot: Krystian Maj/FORUM
Warszawa. 08.11.2016 Gala wręczenia nagród Eco Miasto w Ambasadzie Francji. Fot: Krystian Maj/FORUM

img_7947