ZNAMY ZWYCIĘZCÓW KONKURSU ECO-MIASTO 2017

W dniu 8 listopada podczas konferencji odbyła się gala finałowa konkursu Eco- Miasto 2017. W tegorocznej edycji udział wzięła rekordowa liczba 63 miast, które w sumie przesłały
93 formularze zgłoszeniowe. Przyznano 12 nagród oraz 16 wyróżnień.
Projekt Eco- Miasto był realizowany przez Ambasadę Francji w Polsce oraz Centrum UNEP/GRID-Warszawa przy wsparciu głównych partnerów, w tym m.in.: Saur Polska, Renault Polska, Grupy Saint- Gobain, Grupy EDF i pod patronatem Ministerstwa Rozwoju, Narodowego Funduszu Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Środowiska i wielu innych ważnych instytucji.

W kategorii gospodarka wodna, której patronem była spółka Saur Polska laureatami zostały miasta:

Częstochowa (powyżej 100 tys. mieszkańców) i Leszno (w kategorii miast poniżej 100 tys. mieszkańców), które zwyciężyły ze względu na osiągnięcie zgodności z wymogami dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Ponadto jury doceniło oba ośrodki za podjęcie ciekawych inicjatyw na rzecz edukacji swoich mieszkańców w zakresie gospodarki wodnej. Częstochowa dodatkowo została nagrodzona za uzyskanie jednego z najwyższych wskaźników skanalizowania miasta.

Wyróżnienia w tej kategorii otrzymały Wrocław, Jastrzębie-Zdrój oraz Ostrów Wielkopolski. Wrocław jako miasto powyżej 100 tys. mieszkańców zostało docenione za podejmowanie ponadregionalnych działań edukacyjnych, w tym za projekt „HydroWakacje”, Jastrzębie-Zdrój m.in. za wysoki poziom skanalizowania miasta, natomiast Ostrów Wielkopolski za podjęcie działań na rzecz zmniejszenia strat wody.

Dla zwycięzców w swojej kategorii spółka Saur Polska przygotowała nagrody specjalne
w formie: wyjazdu na Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska Pollutec we Francji.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom, wyróżnionym, ale także wszystkim miastom, które wzięły udział w konkursie.

Podczas konferencji w seminarium zatytułowanym „Efektywne wykorzystanie wody” udział wzięli prelegenci zaproszeni przez Saur Polska: Pan François-Laurent Faquez i Pani Veronique Dupire z miasta Valenciennes. W swoim wystąpieniu Pan Faquez poruszył kwestie związane z optymalizacją wykorzystania wody deszczowej, jak również przedstawił korzyści płynące
ze stosowania modeli matematycznych sieci wodociągowej oraz kanalizacyjnej np. przy  tworzeniu wieloletnich planów inwestycyjnych.

08.11.2017 Eco-Miasto Fotograf: Piotr Dymus